Branding, Digital Marketing, Employer Branding, Social Media

TikTok — czyli jak mówić językiem Gen Z? 

Gabriela Potentas

Nie da się ukryć, że TikTok ostatnimi czasy bardzo szybko urósł do miana jednej z najczęściej odwiedzanych platform społecznościowych. Zwłaszcza jest to widoczne wśród przedstawicieli generacji  Z, którzy stanowią ponad 60% całej bazy użytkowników. Co sprawia, że TikTok jest tak popularny wśród młodszej widowni? W poprzednim artykule o TikToku zastanawiałam się, czy jest on narzędziem przyszłości, czy chwilową zajawką. Dziś napiszę o powodach, dla których tak wielu reprezentantów młodego pokolenia wybiera właśnie tę platformę i co sprawia, że TikTok wśród Gen Z góruje nad Facebookiem czy Instagramem.

Co to Gen Z?

A raczej kto to? Gen Z, czyli po polsku Pokolenie Z, składa się z ludzi urodzonych w latach od 1995 do 2012, którzy dopiero co wkraczają w dorosłe życie. Są pierwszymi, którzy dorastają w pełni scyfryzowanym świecie. Według badań przeprowadzonych przez McKinsey & Company głównym celem młodych osób jest chęć wyrażania swojej własnej tożsamości. Jest to jedna z najbardziej zróżnicowanych generacji pod względem edukacji, obyczajów, wzorców kulturowych czy nawet pochodzenia. Podobnie jak kiedyś millenialsi byli siłą napędową takich platform, jak Facebook, teraz Gen Z odpowiada za wzrost popularności TikToka. pokolenie-z-tiktok

Co mówią statystyki?

Ustaliliśmy, że Gen Z stawia przede wszystkim na możliwość wyrażania siebie poprzez zastosowanie kreatywnych narzędzi. Z tego powodu nikogo nie powinno dziwić, że ponad 77% użytkowników TikToka uważa tę platformę za miejsce, w którym mogą swobodnie być sobą. Firma Nielsen przeprowadziła badanie „Global Authenticity Study”, w którym udział wzięło ponad 8,000 respondentów z całego świata. Celem było lepsze zrozumienie postrzegania treści oraz wagi autentyczności na TikToku w porównaniu z innymi czołowymi platformami społecznościowymi.

Co takiego ma w sobie TikTok?

Autentyczność nie jest jedyną rzeczą przyciągającą Gen Z do tej platformy. Według danych udostępnionych przez Kantar, użytkownicy uważają szczęście i radość za top 2 emocje, jakie wzbudza w nich platforma. Jest to idealny sposób, aby marki z całego świata mogły budować bliższą więź ze swoimi odbiorcami.

Innym argumentem przemawiającym za platformą jest format. Krótkie materiały video na tyle zrewolucjonizowały media społecznościowe, że dzisiaj możemy oglądać Instagramowe Reelsy bądź Youtube Shortsy, które opierają się o tę samą formułę. W czasach, kiedy utrzymanie uwagi potencjalnego użytkownika jest kluczowe, to rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza. Na TikToku większość video trwa poniżej minuty. Jeśli chcemy, aby ktoś oglądał nas dłużej, musimy mieć coś ciekawego do zaoferowania.

Temu sprzyja też układ TikToka, który polega na przesuwaniu video w górę. Odnosimy wrażenie, że możemy scrollować w nieskończoność i treści nigdy się nie skończą. Takie krótkie filmy są łatwe do rozpowszechniania i udostępniania wśród swoich znajomych. Tym sposobem osoby udostępniające nie tylko polecają dane video, ale także zachęcają do odwiedzenia danej platformy. Radość, którą dzielimy się z innymi, zostaje z nami na dłużej. Nie tylko wpływa to pozytywnie na nas, ale także potęguje przynależność do „digitalowej społeczności”. Średnio ponad 59% użytkowników TikToka ma poczucie wspólnoty podczas korzystania z TikToka. Branie udziału w tworzeniu video dotyczących popularnych trendów również jest bardzo pomocne. W końcu nic nie zbliża bardziej niż zbiorowa akcja wykraczająca poza dany kraj, której możemy być częścią. Wszystkie dane zebrane do tej pory tylko wzmacniają tę tezę, że TikTok kreuje wizerunek platformy nie tylko zaufanej, ale także trendsetterskiej. Tworzony content nie jest jedynie autentyczny, ale także innowacyjny, wnoszący coś nowego na rynek. W rezultacie czego użytkownicy czują, że mogą używać tej platformy do odkrywania czegoś świeżego i niespotykanego – nie tylko jeśli chodzi o marki, ale także produkty oraz influencerów. Z tą opinią zgadza się ponad 85% użytkowników, którzy dzięki For You Page znaleźli nowe treści, które im się spodobały. Jednocześnie 68% osób twierdzi, że wszelkie reklamy wyświetlane na tej platformie są wyjątkowe i unikatowe dla tego medium.

Jak wypadają działania marketingowe?

TikTok nie jest jedynie platformą skupioną wokół wrzucania śmiesznych memów przez prywatnych użytkowników – to również duże pole do popisu dla znanych i mniej znanych marek. Na całym świecie, średnio 60% użytkowników przyznaje się do obserwowania kont marek, a 52% osób wyszukuje produkty i robi zakupy bezpośrednio na platformie TikTok. Wszystko dzięki nowej platformie E-Commerce, czyli TikTok Shop, gdzie firmy mogą bezpośrednio wystawiać swoje produkty. Jeśli uda nam się sprawić, że nasz produkt będzie trendował, to możemy być pewni, że przyciągnie to potencjalnych klientów. Zgodnie z ideą pokazywania swojego JA, najlepiej sprawdzają się kampanie, z którymi czujemy jakąś personalną więź. Odnosimy wrażenie, że to nas dotyczy i jesteśmy rozumiani. Prawie, jakbyśmy patrzyli w lustro swojego życia. Zobaczymy efekty wtedy, kiedy nasze kreacje trafią w gust Gen Z.

Największym problemem w takich działaniach może być nieznajomość delikatnego „języka” tej grupy odbiorców. TikTok szeroko stawia na swoich młodszych użytkowników. Widać to na przykładzie różnych marek, które angażują się w całe życie tej społeczności na różne sposoby. Może być to zarówno wykorzystanie popularnych trendów, pokazanie „od kuchni” procesu powstawania produktów, czy nawet wstawianie zabawnych skeczy wyśmiewających się z danych sytuacji w firmie. Ważne jest, aby trafiać w najpopularniejsze trendy. Jeśli zrobimy coś odwrotnego, typowo korporacyjnego, to przedstawiciele Gen Z szybko się zorientują, że nie jesteśmy autentyczni, że nie pokazujemy swojego prawdziwego JA, tylko traktujemy tę platformę po macoszemu. Bardzo łatwo jest sobie zjednać tę generację, ale równie szybko możemy stracić jej zaufanie.

Jakie marki robią to dobrze?

Jest kilka znanych firm, które błyszczą na TikToku. Największą z nich jest… … Duolingo! Marka zrewolucjonizowała marketing na tej platformie. Jako pierwsi zaczęli kierować swoje treści głównie do Gen Z, docierając do nich poprzez mądre wykorzystanie trendów. Nie tylko to, ale moderacja również angażuje się w wymianę zdań z użytkownikami. Oglądając ich materiały video, możemy poczuć się, jakby byli kolejnymi influencerami na platformie, a nie wielką marką. To poczucie oraz bardzo sprytna strategia komunikacji sprawia, że każdy ich film generuje wielotysięczne, a nawet wielomilionowe zasięgi. Inną znaną marką jest Ryanair. Nie tylko są kolejnymi mistrzami w wykorzystywaniu trendów na swoją korzyść, są też skuteczni w wyłapywaniu RTM-ów. Jedną z ich popularnych kreacji jest chociażby ta wykonana z okazji rezygnacji Liz Truss z funkcji premiera Wielkiej Brytanii, podczas której firma Ryanair oferuje jej bilet w jedną stronę. Komentarze na profilu nawiązują do popkultury, co jeszcze dopełnia wizerunek marki. Jako odbiorcy możemy poczuć pozytywne emocje, jakie wzbudzają w nas TikToki tej marki. Wykorzystanie storytellingu i najprostszego przekazu graficznego sprawdza się tutaj wyśmienicie!

@ryanair

Why wock when you can fly #poland #ryanair

♬ original sound – KYLE

Przykładem z polskiego podwórka jest Żabka, która swój content opiera głównie na humorze i trendach, jakie możemy zaobserwować na rodzimej i zagranicznej stronie TikToka. Niektórzy mogą powiedzieć, że TikToki tej marki nawiązują do tzw. shitpostów. Jest to jednak skuteczny plan, który działa bardzo dobrze. Patrząc po reakcjach na filmy Żabki oraz zasięgi, jakie one generują, możemy śmiało stwierdzić, że jest to strzał w 10!

@zabkapolska

jesieniary ujawnijcie się w komentarzach 🥰

♬ オリジナル楽曲 – マイクラ_パロってる – パロってる_Parotter🇯🇵

Ostatnią marką, o której chcę napisać, jest Scrub Daddy. Na TikToku celują w lol content, który oparty jest na najbardziej popularnych dźwiękach. Oprócz typowych skeczy publikują także video typowo przedstawiające dany produkt. Robią to jednak na tyle w prześmiewczy sposób, że nie mamy poczucia chamskiej reklamy wymierzonej w odbiorców. Ich ostatnie filmy porównujące normalne gąbki do Scrub Daddy osiągają świetne wyniki. Podobnie jak wszystkie inne przytoczone do tej pory marki kładą duży nacisk na moderację i tworzenie społeczności wokół swojego produktu. Ich język jest bardzo przystępny, w duchu autentyczności.

@scrubdaddy

Words can simply not describe this beautiful moment. @duolingo #scrubdaddy #smile #cleantok #cleaningtiktok #smile #duolingo

♬ original sound – Scrub Daddy

Co z Employer Brandingiem?

Jeżeli chodzi o kwestie stricte EB-owe, to TikTok jest świetnym narzędziem do ukazania swojej firmy z nieco bardziej ludzkiej strony. Niektóre firmy za pomocą trendów nawołują do rekrutacji. Tak samo na platformie wielu pracowników można dzielić się swoimi doświadczeniami. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszamy do poprzedniego artykułu o TikToku.

@niebanalnamatka

To tak w skrócie, mój dzień w pracy 😁🐞👍czasem jest zabawnie, czasem nerwowo ale cały czas na pełnych obrotach 💖🐞#teambiedronka #biedra #praca #dc

♬ Mr. Blue Sky – The Vals

Słowem zakończenia…

Jak mogliście się przekonać, TikTok jest platformą z ogromnym potencjałem. Najważniejsze jest to, aby firmy zdały sobie sprawę z siły autentyczności. Odbiorcy zmieniają się na przestrzeni lat, a najnowsza Generacja Z tylko udowadnia, że świat idzie do przodu. Musimy nie tylko nadążać za zmieniającymi się czasami, ale także za trendami. Pamiętajmy o tworzeniu społeczności, potęgowaniu emocji i ukazywaniu swojego prawdziwego JA.  

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to zachęcamy do przeczytania również innych:

Jeśli nie employer branding, to co?

Jak wypracowaliśmy nasze wartości – case study

Strategia PR – klasycznie i po nowemu

Co to jest SEO PR i dlaczego jest tak ważne w budowaniu wizerunku marki?

5 GRZECHÓW KOMUNIKACJI EVP


ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA,
BY pobrać darmowy przewodnik

na temat budowania silnej marki pracodawcy:

 

Daj znać, co o tym myślisz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA,
BY pobrać darmowy przewodnik

na temat budowania silnej marki pracodawcy: